Rugsėjo 23-28 dienomis Kauno rajono trečiojo amžiaus universiteto Kulautuvos fakulteto studentų grupė drauge su prorektoriumi Antanu Švedu svečiavosi Bari mieste Italijoje. Kelionė organizuota įgyvendinant Erasmus+ mobilumo projektą ,,Nieko neišmetame - gyvename tvariai” Nr. 2024-1-LT01-KA122-ADU-000207357. Šio mobilumo tikslas – perimti gerąją Italijos patirtį gyventi tvariau: gaminti maistą iš likučių, panaudoti padėvėtus drabužius, rinkti ir vartoti vaistažoles, bei pakeisti požiūrį į vartojimą apskritai.
Kelionės į Italiją metu įgijome žinių ir praktinių įgūdžių, kaip gaminti maistą be likučių. Mokėmės pasirinkti, paruošti bei vartoti maistą taip, kad būtų maksimaliai išnaudojami visi produktai ir būtų mažinamos maisto atliekos, daugiausia dėmesio skiriant vietoje užaugintiems sezoniniams produktams. Susipažinome su tradiciniais itališkais receptais, patiekalų gaminimo būdais ir vietinės produkcijos privalumais. Daug dėmesio skyrėme augalinio maisto gamybai ir maisto švaistymo mažinimui. Lankėmės vietiniuose turguose, bendravome su ūkininkais ir pardavėjais, rinkomės šviežius produktus kulinarinėms pamokoms. Ekskursija po Vieste senamiestį leido susipažinti su senoviniais žvejybos būdais, tokiais kaip „Trabucchi“, kurie yra puikus tvarios žuvininkystės pavyzdys. Apsilankėme „Fratelli Vieste“ alyvuogių aliejaus malūne. Čia pamatėme tradicinį, tvarų alyvuogių aliejaus gamybos procesą, dalyvavome įvairių alyvuogių veislių skonio aliejaus degustacijoje, sužinojome, kaip „terroir“ veikia aliejaus kokybę ir skonį.
Diskutuojant apie tekstilės gaminių tvarumą, buvo akcentuotas atsakingas vartojimas - pirkti mažiau, bet kokybiškiau: investuoti į aukštos kokybės, ilgaamžius drabužius, kurie išliks madingi bei tarnaus ilgiau. Kiekvienas drabužis ar daiktas, kurį įsigyjame, nėra atsitiktinis: jis kalba apie mūsų vertybes, tikslus, požiūrį į aplinką ir save. O jei turime drabužių ar daiktų, kurių nenaudojame-padovanokime kitiems. Dar svarbus aspektas tvarume-perdirbimas, suteikiant drabužiams ar daiktams antrą gyvenimą.
Tekstilės dizaino gaminių tvarumui skirtą dieną pradėjome Rodi Garganiko dizainerės Marijos Anetos galerijoje, natūralių medžiagų, įvairių gaminių perdirbimo/ dizaino dirbtuvėse. Kurdama naujo dizaino gaminius, dizainerė Marija vadovaujasi tvarumo koncepcija - naudoti tik natūralius audinius, kurti drabužius ir aksesuarus iš panaudotų medžiagų, nenešiojamus drabužius dovanoti ar perdirbti/persiūti, pirkti tik tai, kas tikrai reikalinga ar būtų galima priderinti prie turimų drabužių.
Nepamirštamą įspūdį paliko susitikimas su juvelyru, dizaineriu, skulptoriumi ir mokytoju Regina. Dizaino ir juvelyrikos užsiėmimas vyko Silvestro dirbtuvėse. Grožėjomės gaminiais iš natūralaus akmens, surasto paplūdimyje, nuglūdintos medienos bei mineralų. Praktinės dalies išpildymui gavome užduotį: paplūdimyje prisirinkti akmenėlių, kriauklių ar bangų nugludintos medienos ir kartu su Silvestru pasigaminti papuošalą ar aksesuarą.
Vizito Italijoje metu susipažinome su vaistažolėmis ir prieskoniais, augančiais Italijos pietuose. Sužinojome jų maistines bei vaistines savybes. Pasidaliję į dvi grupes, keliavome po Rodi Garganico apylinkes ir stebėjome augaliją, būdingą šiam kraštui. Lyginome rastus augalus su Lietuvoje augančiais ir radome panašumų. Čia, kaip ir Lietuvoje, auga mėtos bei durnaropės. Tačiau dar daugiau radome skirtumų: rukola, smidras, portulakas bei pankolis auga kaip laukiniai augalai. Atradome ir augalus, kurių Lietuvoje nėra - tai stiklažolė ir saldymedis. Sužinojome, kur naudojami mūsų surinkti augalai. Šių augalų naudojimas yra skirtingas. Vieni augalai yra naudojami kaip prieskoniai: rukola, smidras, stiklažolė, portulakas, pankolis, o kiti – kaip vaistažolės: mėta, durnaropė, saldymedis. Stebėjome ir lietuvio akiai neįprastus augalus - tai alyvmedžius, citrinmedžius bei apelsinmedžius. Stebino tai, kad šie medžiai auga labai prastoje, akmenuotoje dirvoje.
<
Projekto Erasmus+ mobilumo “Nieko neišmetame - gyvename tvariai” studijų Italijoje metu įgytas žinias ir patirtį bei tvarumo idėjas parsivežėme į Lietuvą. Jas panaudosime, vykdydami projekto veiklas, pasidalinsime su kitais Kauno rajono TAU studentais: organizuosime teorinius/praktinius užsiėmimus, kurių metu mokysimės atnaujinti senus tekstilės gaminius, persiūti drabužius, sukurti aksesuarus, paverčiant juos stilingais, moderniais ir tvariais, maisto degustavimo šventę, kurios metu pristatysime tvaraus maisto principus ir patarimus, kaip subalansuotas maistas gali pagerinti gyvenimo kokybę bei skatinti ilgaamžiškumą, surengsime protų mūšį „Ar pažįsti vaistažoles?“. Apsilankysime edukacijoje Kauno botanikos sode, kur domėsimės Lietuvoje augančių augalų vaistinėmis savybėmis tam, kad galėtume kokybiškai paruošti leidinį apie Kulautuvos apylinkėse augančias vaistažoles.
Daugiau apie projektą skaitykite Facebook paskyroje „Gyvename tvariai“