Prasidėjus karui Ukrainoje, apie 6,3 mln. gyventojų paliko šalį, nemaža dalis pabėgėlių prieglobstį surado Lietuvoje. Kai kurie iš jų jau sugrįžo į savo tėvynę, kiti – laukia karo pabaigos ir planuoja grįžti į gimtuosius namus, o dar kiti, kurių namai ir „gyvenimai“ sugriauti, jau leidžia šaknis Lietuvoje. Ukrainos piliečiai aktyviai įsilieja į darbo rinką: dauguma dirba paslaugų ir pardavimų srityse, net patys pradeda kurti savo verslus. Tačiau vienas iš pagrindinių trikdžių, neleidžiančių dirbti pagal turimą profesiją arba užimti aukštesnes pareigas, yra kalbos barjeras. Žmonės yra socialinės būtybės, kurios bendrauja tarpusavyje, keičiasi mintimis, perduoda arba priima reikalingą informaciją. Taigi, kalbos mokėjimas yra labai svarbus kriterijus, gyvenant priimančioje šalyje. 2022 m. gegužės-gruodžio mėn., Kauno rajono švietimo centras, gavęs Švietimo, mokslo ir sporto ministerijos finansavimą, organizavo lietuvių kalbos kursus 116 asmenų septyniose rajono seniūnijose.
2023 m. gruodžio mėn. Kauno rajono savivaldybės švietimo centras atliko apklausą visose seniūnijose ir gavo duomenis, kad 109 Ukrainos piliečiai norėtų mokytis lietuvių kalbos. Didžiausios grupės norinčių mokytis susidarė Ežerėlio, Vilkijos ir Taurakiemio seniūnijose. Dar vienas rajone gyvenančių ukrainiečių noras – mokymus organizuoti jų seniūnijose. Siekiant išpildyti ukrainiečių poreikius, Švietimo centrui reikėjo atlikti nemažai darbų: parengti programas, jas akredituoti ir užregistruoti neformalaus suaugusiųjų švietimo programų portale, parengti dokumentus Užimtumo tarnybai finansavimui gauti, suregistruoti dalyvius mokymo sistemoje, surasti mokymo patalpas, mokytojus, parengti mokomąją medžiagą, aprūpinti mokymo priemonėmis.
2024 m. kovo mėn. sustartavo pirmoji grupė (17 asmenų) Ežerėlyje. Norisi padėkoti už nuoširdžią pagalbą Guodai Dociutei, Kauno užimtumo tarnybos 3-iojo skyriaus vedėjai, ir Gretai Barauskienei, šios tarnybos įdarbinimo konsultantei, kurios ne tik teikė konsultacijas, patarimus, bet ir atvyko į vietą suregistruoti dalyvius Užimtumo tarnybos sistemoje. Mokymus, kurie baigsis liepos 1 d., Ežerėlyje veda Ežerėlio pagrindinės mokyklos rusų mokytoja Olena Čiginskienė, kuri ne tik moko lietuvių kalbos, bet ir supažindina su lietuvių kultūra, tradicijomis, buria seniūnijoje gyvenančius ukrainiečius į vieningą vietos bendruomenę. Kursų dalyviai labai stropiai lanko kursus ir džiaugiasi, turėdami galimybę vietoje mokytis lietuvių kalbos. „Lietuvoje jaučiuosi saugi ir noriu čia kurti savo ateitį. Mokėdama lietuvių kalbą, galėsiu lengviau susirasti darbą ir bendrauti su vietos gyventojais“, teigia kursų dalyvė Natalija.
Taip pat Švietimo centro darbuotojai suteikė informaciją kurso dalyviams, kada, kur ir kaip jie galėtų išsilaikyti lietuvių kalbos testą ir gauti formalų dokumentą apie lietuvių kalbos lygį.
Gegužės mėn. Švietimo centro direktorė Laimutė Ruzgienė ir neformaliojo suaugusiųjų švietimo koordinatorė rajone Samanta Katiševskaja, susitiko ir su Taurakiemio seniūnijoje gyvenančiais bei dirbančiais Ukrainos piliečiais. Gimnazijos direktorė Dalia Vasauskienė mielai sutiko organizuoti mokymus gimnazijos patalpose. Susirinko net 26 asmenys, kurie ne tik dalijosi savo problemomis, bet ir mintimis, kaip kurs gyvenimą čia, Kauno rajone. Kartu su būsimomis kursų mokytojomis Centro darbuotojos aptarė programą, mokymo medžiagą, kursų laiką, dalyvių atsakomybes. Taurakiemio seniūnijoje kursus planuojama pradėti rugsėjo mėnesį, vėliau – Vilkijoje.
Kauno rajono švietimo centras dėkoja Ežerėlio pagrindinės mokyklos direktorei bei pavaduotojai ugdymui už suteiktas patalpas ukrainiečių kursams organizuoti. O Ežerėlio ukrainiečiai dėkoja Kauno rajono merui Valerijui Makūnui už galimybę mokytis lietuvių kalbos šalia namų bei darbo vietų, taip pat ir Švietimo centrui už puikų organizavimą bei suteiktas žinias.